چگونه در وردپرس URL های سفارشی ایجاد کنیم؟

آیا میخواهید ساختار پرمالینک های سایت وردپرسی خود را سفارشی کنید؟
در این آموزش به شما یاد خواهیم داد که چگونه ساختار URL وب سایت خود را تغییر دهید که سازگار با سئو باشد.

پرمالینک سفارشی وردپرس به چه چیزی می گویند ؟

پرمالینک ها لینک های دائمی پست ها و صفحات منحصر به فرد سایت وردپرسی شما هستند. پرمالینک های سفارشی اساساً ساختارهای URL انتخاب شده به یک صفحه منحصر به فردی در وردپرس هستند که هیچ تأثیری به بقیه ساختار نشانی اینترنتی شما یا همان URL نمی گذارد.
عملاً وردپرس از یک ساختار سازگار با سئو برای URL ها استفاده می کند که درک این ساختار هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستوجو آسان و قابل فهم است. به عنوان مثال:
آدرس : https://نام دامنه.ir/یخچال-مسافرتی/
خیلی بهتر از آدرس : https://نام دامنه.ir/index.php?id=606
است.
وردپرس برای مدیران وب سایت انواع مختلف URL ها را آماده کرده است که کاربران با مراجعه به صفحه پیوندهای یکتا در بخش تنظیمات می توانند انواع مختلف را مشاهده و انتخاب کنند.

درکنار تغییر ساختار اصلی پرمالینک ها، وردپرس راه هایی را نیز برای تغییر دادن و سفارشی کردن آدرس پست ها، دسته بندی ها، صفحات و کلمات کلیدی را در اختیار کاربران گذاشته است.
همچنین شما میتوانید با استفاده از پلاگین ها URL قسمت های مشخصی از وب سایت خود را تغییر دهید. حال تمامی این روش ها را یک به یک بررسی می کنیم.

چگونه ساختار پرمالینک سایت وردپرسی خود را تغییر دهیم ؟

برای تغییر ساختار کلی URL وب سایت خود به قسمت پیوندهای یکتا در تنظیمات مراجعه کنید.

در این قسمت شما می توانید به سادگی ساختار URL خود را انتخاب و تغییر دهید همچنین برای تغییر این قسمت می توانید از کلمات کلیدی موجود در پایین صفحه استفاده کنید. فراموش نکنید که بعد از اتمام تغییرات بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.
 پیشنهاد ما برای شما این است که از نام پست در ساختار URL خود استفاده کنید زیرا این کار باعث افزایش سازگاری URL های شما با سئو می شود.

نکته مهم : اگر وب سایت شما در حال حاضر دارای بازدید باشد و شما اقدام به تغییر پرمالینک ها بکنید، این کار باعث کاهش امتیاز و جایگاه شما در سئو می شود.

چگونه پیشوند URL دسته بندی ها و کلمات کلیدی را در وردپرس تغییر دهیم ؟

وردپرس به صورت پیشفرض از عبارت /دسته-بندی/ و /کلمات-کلیدی/ به عنوان URL دسته بندی ها و کلمات کلیدی استفاده می کند، به عنوان مثال :

https:// نام دامنه.ir//تکنولوژی/دسته-بندی
https:// نام دامنه.ir//کامپیوتر/کلمه-کلیدی

کاربران بامراجعه به صفحه پیوندهای یکتا در بخش تنطیمات می توانند این عبارات پیشفرض را تغییر داده  و عبارات دلخواه خود را جایگزین کنند. به عنوان مثال :

https:// نام دامنه.ir//تکنولوژی/موضوع
https:// نام دامنه.ir//کامپیوتر/هشتگ

چگونه ساختار URL یک پست یا صفحه منحصر به فرد را تغییر دهیم ؟

وقتی که شما ساختار URL را انتخاب می کنید، وردپرس از آن ساختار به نوان بک قالب کلی استفاده کرده و دیگر لینک هارا نیز با تواجه به آن ساختار درست می کند، با این حال این امکان برای شما وجود دارد که ساختار نشانی اینترنتی پست و صفحات منحصر به فرد را تغییر دهید. شما می توانید به راحتی در قسمت ویرایش، بخش نامک نشانی اینترنتی ( Slug ) را تغییر دهید.

در قسمت ویرایش برروی دکمه ویرایش کلیک کرده و URL مورد نظر خود را وارد کرده و سپس روی دکمه ذخیره کلیک کنید تا URL شما ذخیره شود.
شما می توانید از این روش برای همه پست های خود و صفحات و …. استفاده کرده و URL را تغییر دهید.

چگونه URL دسته بندی یا کلمه کلیدی را تغییر دهیم ؟

در روش قبلی ما به شما آموزش دادیم که چگونه پیشوند URL را در دسته بندی و یا کلمه کلیدی تغییر دهید. در این قسمت ما به شما یاد خواهیم داد که چگونه کلمات استفاده شده در URL یک دسته بندی یا کلمه کلیدی منحصر به فرد را تغییر دهید. برای این کار به صفحه دسته بندی ها در قسمت پست ها رفته و روی دکمه ویرایش دسته بندی که می خواهید URL آن را تغییر دهید کلیک کنید.

حال در صفحه نمایش داده شده در قسمت نامک نشانی اینترنتی ( Slug ) می توانید پرمالینک دلخواه خود را ایجاد کنید.

مشابه همین نیز می توانید برای کلمات کلیدی عمل کرده و با مراجعه به صفحه کلمات کلیدی در بخش پست ها، پرمالینک دلخواه خود را برای کلمه کلیدی دلخواه وارد کنید.

چگونه URL نویسنده را در وردپرس تغییر دهیم؟

وردپرس به صورت پیش فرض از عبارت /author/ به عنوان پایه URL هایی که به صفحه آرشیو نویسنده هدایت می کند، استفاده می کند. به عنوان مثال :

https:// نام دامنه.ir/author/ادمین

حال مشکلی که وجود دارد این است که وردپرس راهی برای تغییر این URL در اختیار کاربران خود نگذاشته است. خوشبختانه برای این کار می توانید با نصب و راه اندازی افزونه Edit Author Slug ، URL نویسنده هارا نیز تغییر دهید. برای این کار بعد از این که افزونه را نصب و راه اندازی کردید به صفحه همه کاربران در بخش کاربران رفته و روی دکمه ویرایش کاربر مورد نظر کلیک کنید.

در صفحه باز شده به پایین صفحه بیایید، در این قسمت شما می توانید نامک نشانی اینترنتی ( Slug ) نویسنده مورد نطر خود را از بین نمونه های آماده انتخاب کرده و یا نامک نشانی اینترنتی ( Slug ) مورد نظر خود را وارد کنید. فراموش نکنید که بعد از انجام عملیات تغییرات داده شده را ذخیره کنید. اگر می خواهید که پایه URL نویسنده را تغییر دهید به صفحه Edit Author Slug  در بخش تنظیمات مراجعه کنید، در این  قسمت می توانید پایه URL  نویسنده را برای کاربران با نقش های متفاوت را تغییر دهید.

چگونه پرمالینک های کاملا شخصی را در وردپرس ایجاد کنیم ؟

تمام روش های گفته شده به کاربران اجازه می دهد فقط تا حد معینی URL های ور دپرس را سفارشی کنید. برای این کار افزونه ای برای شما معرفی می کنیم تا با استفاده از آن پرمالینک های کاملاً سفارشی برای بخش های مختلف سایت وردپرسی خود ایجاد کنید.
برای این کار افزونه Custom Permalinks را نصب و راه اندازی کنید. بعد از فعال سازی افزونه پستی را که می خواهید پرمالینک سفارشی داشته باشد را ویرایش کرده، حال دیگر نیاز نیست
بخش پرمالینک در قسمت بالای صفحه را تغییر دهید، حواهید دید که گزینه پزمالینک در پایین صفحه اضافه شده است و می توانید با استفاده از ان پرمالینک مورد نظرخود را وارد کنید.

همین کار را می توانید برای دسته بندی ها و کلمات کلیدی نیز انجام دهید و بدون نیاز به عبارت اصلی  URL پرمالینک سفارشی خود را وارد کنید.

همچنین شما می توانید با مراجعه به صفحه Custom Permalinks ، پرمالینک هایی که به صورت دستی وارد کرده بودید را فعال، غیر فعال و یا حذف کنید.

چگونه URL ها را بدون خطای ۴۰۴ ریدایرکت کنیم؟

وردپرس به صورت خودکار تعییرات ایجاد شده در URL پست ها و صفحات را انجام می دهد. با این حال ممکن است عمل ریدایرکت برای پرمالینک های سفارشی نویسنده و با کل پرمالینک های سفارشی صورت نگرفته باشد. در این صورت شما باید جهت جلوگیری از بروز ارور ۴۰۴ در وب سایتتان کار های لازم را انجام دهید. در گام اول لازم است افزونه Redirection را نصب و راه اندازی کنید. بعد از راه اندازی به صفحه Redirection  در قسمت ابزارها رفته و تنظیمات ریدایرکت را انجام دهید. برای این کار URL قبلی را در قسمت نشانی اصلی و  URL جدید را در قسمت URL هدف وارد کنید.

در آخر روی دکمه Add Redirect کلیک کرده و تغییرات خود را ذخیره کنید.

آموزش های بیشتر را می توانید در صفحه اینستاگرام و کانال آپارات مشاهده کنید.

Recommended Posts


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *